Blogs

Uzzini jaunāko informāciju

Neiztrūkstoša īpašās dienas sastāvdaļa – kāzu torte

Torte ir viens no skaistās kāzu dienas centrālajiem elementiem. Šī nav parasta torte, un nereti to pat var pielīdzināt mākslas darbam, kas atspoguļo jaunā pāra personību, kalpo kā daļa no kopējā svinību dizaina un arī, protams, ir baudāma garšas ziņā. Lai piepildītu savu fantāziju par īstās tortes tapšanu, mūsdienās daudzas līgavas un līgavaiņi izvēlas sadarboties ar profesionāliem un zinošiem konditoriem, iegādājoties kāzu tortes uz pasūtījuma. Taču, vai tu zini to, kā mēs esam nonākuši līdz kāzu tortes tradīcijai mūsdienās?

Kāzu tortes izcelsme

Kā izrādās, kāzu tortes “priekštecis” senajā Romā ir bijis kviešu vai miežu plācenis vai maize, kuru precību ceremonijas beigās jaunais pāris salauza un dalīja viesiem.

Savukārt viduslaikos, piemēram, Anglijā neiztrūkstoša kāzu sastāvdaļa bija no viesu atnestām smalkmaizītēm gatavots tornis, virs kura jaunajai sievai un vīram bija jāskūpstās. Starp citu, arī mūsdienās kāzās arvien biežāk redzamas nevis lielās tortes, bet gan vairākos stāvos veidots tornis, kas sastāv no daudzām mini kūciņām. Savukārt klasiskās kāzu tortes dizaina pirmsākumi meklējami Francijā, tālajā 17. gadsimtā.

Kāzu torte un tradīcijas

Papildus dizainam, garšai un izmēram, domājot par kāzu kūkas iekļaušanos jaunā pāra skaistākajā dienā, nedrīkst aizmirst arī par tradīciju ievērošanu. Ir ierasts, ka kāzu torte tiek griezta un dalīta ap pusnakti, kad norisinājusies mičošana. Šāda secība latviešu kāzās ierasta jau no seniem laikiem, kad jaunā līgava cienāja viesus ar pašceptu maizi.

Pirmo griezienu tortē veic jaunais vīrs un sieva kopā, ko pēc tam arī abi apēd, viens otru barojot, lai simbolizētu vienotību. Savukārt nākamie tortes gabaliņi tiek pasniegti jaunlaulāto vecākiem, bet pēc tikai pēc tam pārējiem viesiem.

Mūsdienās jaunas tendences parādās arī kāzu norisē, un arvien biežāk kūku sāk pasniegt nevis pusnaktī, bet gan tūlīt pēc svinīgās ceremonijas. Ņemot vērā to, ka kāzu torte ir kā jaunās ģimenes pirmās maltītes simbols, šis laiks kūkas baudīšanai ir piemērots, turklāt arī viesiem ir iespēja rūpīgi apskatīt un novērtēt skaisto kūkas dizainu, ko naktī bieži vien nemaz nepamana.

Kāzu torte – garša, dizains un izmērs

Kūkas izvēle nereti tiek sasaistīta ar attiecīgo sezonu, kurā kāzas norisinās. Vasarā biežāk tiek izvēlētas biezpiena un vieglās jogurta kūkas, kas papildinātas ar sezonas aktuālākajām ogām un augļiem savukārt ziemā priekšroka tiek dota šokolādes, mascarpone un citām kūkām. Kā jau tika minēts iepriekš, šobrīd par iecienītu izvēli jebkurā gadalaikā ir kļuvušas mazās kūciņas vai mafini, kas sakārtoti vairākos stāvos.

Katra kāzu tortes recepte ir īpaša, un ikvienam cepējam ir sava pieeja, kā viņš rada dažādus garšu un dizaina savienojumus. Tieši tādēļ, pērkot kāzu tortes pēc pasūtījuma, tas, pirmkārt, ir jādara laicīgi, kā arī jācenšas būt pēc iespējas specifiskākam savās vēlmēs. Padomā, vai vēlies, lai tortē būtu jūtams putukrējums, vārītais krēms, ogas, šokolāde utt.

Arī kāzu kūkas formai ir nozīme. Mūsdienās variāciju ir ļoti daudz, taču populārākās ir apaļās, sirds formas, taisnstūrveida tortes. Tāpat, protams, iespējams izvēlēties arī netradicionālu formu. Ja kūka tiks veidota vairākos stāvos, der zināt, ka ar trīs stāvu kāzu torti pietiks aptuveni 50 līdz 70 cilvēkiem, piecu stāvu torte būs piemērota 70 līdz 110 viesiem, bet septiņstāvu torte derēs lielākām kāzām, kurās ir līdz 170 viesiem.

Un, visbeidzot, domājot par kūkas izskatu, jāpievērš uzmanība arī tam, vai tai būs glazējums, kādi rotājumi tiks izmantoti, piemēram, pērles, mežģīnes, jaunlaulāto figūriņas, mākslīgie vai īstie ziedi utt. Visas šīs detaļas ir nozīmīgas kāzu tortes cenas kopējā aprēķinā, kas ir ne mazāk svarīga kopējā svinību budžeta daļa.

Ja arī tu gatavojies kāzām vai zini kādu, kurš šobrīd ar to nodarbojas, kāzu tortes gatavošanai izvēlies konditoreju “Franču maize” Rīgā, Matīsa ielā 40/42. Šeit ne tikai varēsi iegādāties tortes un citus saldus vai sāļus papildinājumus kāzām un citām svētku reizēm, bet arī saņemt pasūtījumu ar piegādi mājās!